KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15218072
nr 1521 8072
Maks Belinsky
(f. 1985), Ukraina
Oljemålning, "Ukraina 2022. Sommarlov". Signerad. Olja på duk, 40x70 cm, oramad.
Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har på nytt donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina.
Maks Belinsky (Макс Бєлінскі) är född i Lviv 1985. Han har studerat på Lviv Academy of Arts och verkat som konstnär i Prag och Florens, Campobasso och Rom. Han bor för och verkar närvarande i Lviv och arbetar främst i olja och akvarell, ofta med ett eget uttryck i såväl utförande som materialval
Maks Belinsky, Ukrainsk konstnär född i Lviv 1985.
Utrop:
6.000 kr
Såld:
4.000 kr
måndag 13 februari 2023
kl 19:55:10
13/2 13:31:51